Pielęgnacja stóp jest taka samo istotna jak pielęgnacja włosów, dłoni czy twarzy. Stąd podolog – specjalista, który utrzymuje stopy w stanie zdrowia. Podolog kontroluje stopy, uczy Pacjenta dbać o nie a w przypadku pewnych niedoskonałości lub uciążliwych problemów potrafi je wyleczyć. Problemy ze stopami to nie kwestie estetyczne ale przede wszystkim uciążliwy ból dla Pacjenta, który należy jak najszybciej wyleczyć.

W naszym gabinecie oferujemy kompleksowe usługi:

  • usuwanie modzeli, odcisków i brodawek
  • leczenie wrastających i wkręcających się paznokci
  • rekonstrukcja zniszczonych paznokci
  • badanie mykologiczne płytki paznokciowej
  • pielęgnacja pęknięć i rozpadlin na piętach

Odciski na stopach

Odciski to bardzo twarde miejsca martwych komórek zrogowaciałego  naskórka, które znajdują się w głębokich warstwach skóry. Posiadają korzeń w kształcie stożka, który wrasta z upływem czasu w stopę. Powstają one na skutek tarcia a także trwałego, punktowego ucisku.

Leczenie polega na mechanicznym usunięciu  czopa rogowego i  nałożeniu opatrunku

Wrastające i wkręcające paznokcie

Wrastające paznokcie to bardzo bolesna dolegliwość, która w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ rosnący paznokieć wrasta w tkankę miękką palca.

Główną przyczyną są zaburzenia mikrokrążenia, w przebiegu różnych chorób naczyniowych jak i nie właściwa  technika obcinania. Nieprawidłowa pielęgnacja  polega na zbyt krótkim obcinaniu paznokci, pozostawieniu ostrych krawędzi oraz zbyt głębokim wycinaniu bocznej części płytki.

Ryzyko wrastania paznokci zwiększa się po urazach palucha czy noszeniu źle dopasowanego obuwia. Istnieją jeszcze przyczyny dziedziczne tj długie palce stóp, zaburzenia wzrostu paznokcia, szeroka czy zagieta płytka.

Wrastaniu sprzyjaja również zmiany ortopedyczne tj. deformacje palców, paluch koślawy (halux), wady postawy, płaskostopie, czy nieprawidłowa motoryka chodu.

Objawem wrastania płytki jest  obrzęk, ból i zaczerwienienie bocznych wałów paznokciowych. Nie usunięcie elementu drażniącego może doprowadzić do pojawienia się ziarniny.

Wkręcające paznokcie charakteryzują się zwinięciem płytki  jednostronnie lub dwustronnie w kształt rurki.  Brak tu stanu zapalnego.  Dolegliwości bólowe pojawiają sie gdy paznokieć zwijając się ściska łożysko.

W naszym gabinecie do leczenia wrastających  i wkręcających paznokci stosujemy ortonyksje czyli prostowanie paznokia poprzez klamry, które dobieramy indywidualnie. O tym jaką zastosować  deyduje grubość paznokcia, elastyczność, sposób wrastania, kąt pod jakim wrasta, czas trwania wrastania i głębokość wałów paznokciowych.

Klamry stosujemy, aby paznokieć wraz z łożyskiem stał się bardziej płaski a przy naprężeniu klamry korekcyjnej zostaje odciążony wał paznokciowy, dzięki czemu ustępuje ból.

Należy pamietać, że terapia klamrą ortonoksyjną nie kończy się na założeniu jednej klamry. Jest to długotrwały proces. Konieczne są kontrole i przestawienia klamry, aby uzyskać pożadany  efekt.

Rekonstrukcja zniszczonych paznokci

Ubytki paznokci są najczęściej wynikiem uszkodzeń mechanicznych lub zmian chorobowych po zajęciu grzybicą. Rekonstrukcja paznokcia polega na odbudowie płytki paznokcia. Zabieg ten jest bezbolesny. Po wykonanym zabiegu paznokieć wygląda estetycznie i naturalnie jak sprzed zmiany.

Badanie chorób płytki paznokciowej

Przeprowadzenie dokładanego badania mykologicznego daje możliwość wykrycia i zróżnicowania odpowiedniego rodzaju grzyba. To z kolei pomaga w postawieniu szybkiej i trafnej diagnozy oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Pielęgnacja pęknięć i rozpadlin na piętach

Popękana i wysuszona pięta poza tym, że wygląda nieestetycznie może być podstawą do rozwoju bakterii i wirusów. Nadmierne rogowacenie pięt często wiąże się z suchością skóry  i może obejmować cała stopę. Obumarły, suchy naskórek charakteryzuje sie żółtym odcieniem, łuszczy się i jest spękany.

Przyczyny rogowacenia skóry moga byc różne tj. skłonności osobnicze człowieka, źle dopasowane obuwie czy zachwiana  równowaga hormonalna organizmu.  Współistniejące  choroby tj. cukrzyca,reumatyzm, zaburzenia pracy wątroby i nerek, nadwaga, niedobory witaminowe, głównie wit. A. również wpływają negatywnie na fizjologię skóry.

Kuracja takich pięt polega na oczyszczeniu powstałych szczelin oraz aplikacji leczniczych preparatów, które łagodzą powstałe rany i zabezpieczają przed rozwojem choroby lecząc ją docelowo.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij